• Breaking News

  İlerlemek İçin Hızla Mezun Olun


  Türkiye'de söylediğiniz sözlerin dinlenmesi için öncelikle statüye ihtiyacınız vardır, yani birileri tarafından daha önce kabul görmüş, onaylanmış olmanız gerek. 

  Yaşınız küçük ve henüz üniversite sıralarına dirsek koymadıysanız ve her şeyden önemlisi cebinizdeki kartların limiti on bin liradan yukarı değilse sözlerinizin dinleyenler için bir anlamı yoktur.  Lise yıllarında söylediklerinizin aileniz için bile anlamı yokken aynısını üniversiteye gidince söylediğinizde birden biri ampul yanmaya başlar onların kafasının üstünde.

  Sözün kısası, benim de onlarca zamandır söylediğim sözler insanların sol kulağından girip sağ kulağından çıktı hatta arkamdan birçoğunun beni aptal olarak yaftaladığının da farkındayım. Velhasıl söylediklerimin aynısını söyleyen bir adam'ın '' Richard Branson''  yazını okuyunca yazarsam belki insanlar dinler dedim ve paylaşmaya karar verdim.

  İlerlemek İçin Hızla Mezun Olun - Richard Branson - Capital

  Genç insanlarla ve umutlu girişimcilerle karşılaştığımda, onların hayal gücüne dayalı projeleri bana internetin her şeyi değiştirdiğini tekrar hatırlatıyor. Ancak internet henüz lisans derecesi için gerekli süreyi azaltabilmiş değil. Akıllı telefonlar ve tablet pcler aracılığı ile neredeyse tüm kırsal bölgelerden sınırsız bilgiye erişebiliyoruz, ama birçok geleneksel üniversitede üç-dört yıllık lisans eğitimi hala kural olarak geçerli. Açıkçası öğrenmenin bir kısmı artık kampüste gerçekleşmeyecek, çünkü artık öğrenciler her yerde öğrenebiliyor.

  Herkesin çok iyi bildiği gibi 16 yaşında liseden ayrıldım, yani bu konuda yorum yapmak bakımından pek de nitelikli sayılmam. Ama bir işadamı olarak, eğitim sisteminin yetersizlikleriyle ilgileniyorum. Çünkü bunlar, teknolojideki ilerlemelere rağmen değişmedi.

  Pratik bir bakış açısıyla makale yazacak bir öğrencinin kütüphaneye gitmesi, kaynak kitapları kurcalayarak saatler harcaması, bunu bir makaleye dönüştürmek için deşifre yapması ve sonrada kağıda dökülmesi için zor el yazısı ile not alması gerekiyor. Bugün birçok öğrenci kütüphaneye gitme ihtiyacı duymuyor, bunun yerine en yakındaki kafeden wi-fi bağlantısı ile bilgi erişmeyi tercih ediyor. Herhangi bir konuda bir makaleyi incelemek yarım gün sürerken, çok önemli olguları izlemek dakikalar içinde gerçekleşiyor.

  Neden yüksek öğretimde daha fazla değişim gerçekleşmedi?  Çünkü  üniversiteler geleneğe bağlı, düşüncemiz de öyle. Geleneksel olarak, kampüste yaşayan bir öğrenci tarafından alınan üniversite öğrenimi ve devamındaki , eğitim, tıpkı deri ciltli kitaplarla dolu avukatın odasına girdiklerinde kendini güvende hisseden insanlar gibi aileye ve öğrenciye paralarının karşılığını aldıklarını hissettiriyor. 

  Yazının devamı için; Capital

  Yaşadığım onca yıl boyunca öğrendiğim en önemli şey; aslında kısa sürelerde yapılabilecek şeyleri hep uzatıyoruz. İşyerinde bir işi hızlıca halledersen daha sonrasında boş olacağından aylak olursun, okulda 1 yılda alacağın eğitimi 4 yılda almazsan diploma alamazsın.

  Bu konuda Steve Jobs 'a da kulak vermek gerek bu konuda.

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel