• Breaking News

  Askerlik Profesyonel Olmalı


  Her gün şehit haberleri gelirken içi acımayan kimse kalmıyor ülkede. Ama ateş yine en çok düştüğü yeri yakıyor.

  Hayatlarını adadıkları, gözünden sakındıkları evlatları artık son kez sarılmaları için kutsal bayrağa sarılı orada yatıyor. Göz yaşlarını göremesek de hepsinin içinin kan ağladığı bilmek o kadar da zor değil. Ama onların ağzından çıkan metanet dolu cümle herkesin tüylerini diken diken ediyor;

  ''Vatan Sağolsun!''

  Oysa onlar evlatlarını en büyük asker diyerek omuzlarda yolculamış ve kahraman olarak geri gelmesini hayal etmişlerdi. Ama hayatın gerçekleri ya da askerliğin gerçekleri o hayalleri sonbahardaki kurumuş yapraklara çevirmişti. Yaprak sayısı o kadar çoktu ki her yaprak sadece gözyaşı getiriyordu ama çare getirmiyordu.

  Şimdi sormak gerek sivil hayatta doktor olan, öğretmen olan, ayakkabı ustası olan, boya ustası olan insanların eline silah verip git adam öldür vatan için demek ne kadar doğru. Bu insanlar daha önce silah görmedi belki belki insan sevgisi ile doluydu ruhları ama silah atmak askerlik yakmak demek... nasıl olacak peki bu? Alacaksın silahı eğer şansın varsa mermiler seni sevmez ve evin geri dönersin ama ya şehitler gibi mermiler seni severse o zaman ne olacak?

  Şimdi ben öneriyorum;

  Bence askerlik profesyonel olmalı doktor doktorluk yapmalı öğretmen öğretmenlik asker de askerlik...

  Açalım bunu havada kalmasın sözlerim. Her şehit olan ailenin bir kere tüm yaşamı altüst oluyor, çoluğu çocuğu olan babasız eşsiz kalıyor, evlatlarını kaybedenler hayattan kaçıyor. Ve sağ olmasını istediğim ülkeye de çok büyük bir zarar veriyoruz. Bu konu üzerinden para kazananları saymıyorum.. Ama şehit olan askerimiz öğretmense ya da üniversitesini bitirmiş bir kalifiye elemansa o ülke onun gibi birini yetiştirmek için çok uğraşacak. Ya da ayakkabı ustası, boya ustası da olabilir onlar da işinin ehli onların ustalıkları da kolay kolay gelmeyecek. Ama biz onları çok çabuk kaybedeceğiz böyle devam edersek.

  Şu an gönüllü askerlik olarak gözükse de insanların birçoğu zorunlu gönüllük olduğu için gidiyor. Gönüllü gidenlerde geldiğinde kurtuldum diye bayram ediyor. Birçoğu topluma ayak uydurmakta ilk aylarda zorlanıyor çünkü psikolojileri bozuluyor. Özellikle doğu tarafında askerlik yapanların.

  Bundan öte asker asker olarak kalmalı ve kendi psikolojisini ona göre olmalı sosyal yaşamın içinden alıp insanları askerlik psikolojisine sokmak ve eline daha önce silah almayanları silahlandırmak bence sadece toplumu bozmak olur.

  Birçok siyaset adamı ordunun bu kadar askere gerek olmadığını söylediğini iletiyor o zaman neden bu ısrar neden insanları oyalamak neden onları ölüme göndermek. Bırakın artık bırakın

  askerlik profesyonel olsun, doktor doktorluk yapsın, öğretmen öğretmenlik asker de askerlik...

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel