.
Kişisel Kişisel

Kendine Bir Başkası Gibi Bak Bakalım


‘’ İngilizler tarihin görmüş olduğu en cesur insanlardır. Ulusumuz bu cesareti sayesinde tarihte önemli yere sahip büyük devletler kurmuş ve birçok milleti uzun yıllar egemenliği altına almıştır. İngilizler bağımsızlığına düşkün insanlardır. Bağımsızlığı tehlikeye düştüğü zaman kimseden korkmaz… İngilizler hile ve yalanı sevmezler. Başkalarını aldatmazlar. Açık sözlüdürler. Doğru bildiklerini söylemekten çekinmezler. Başkalarının haklarına saygılıdırlar. Dostlarına olduğu kadar düşmanlarına da dürüst davranırlar. Çünkü İngilizler doğru olmanın gereğine inanmışlardır.’’

Okuduğunuz bu metin Türk öğretmen adaylarının önüne konmuş ve ne düşündükleri sorulmuş.
Öğretmenlerin yanıtı bu kadar da yanlı olunmaz tarzında olmuş hep. Ancak orada İngiliz yerine Türk yazılsa ne derlerdi sizce?

Oysa bu metin Türk ders kitaplarından alınmış ve Türk yerine İngiliz yazılmıştır. Bu anketlere şaşırtmalı anket deniyormuş.

İşte böyle düşünerek yani söylediklerimizi başkalarının söylediğini ya da yazdığını düşünerek konuşmak ve yazmak bize biraz daha mantıklı ve ölçülü olmanın yollarını açacaktır. İşte bunu becerebilirsek çok daha ileri gidebiliriz.

5 yorum

HerbiRenk 25 Ağu 2011 01:35:00

empati yapmaktan mı bahsediyoruz?:)

Aydın Gökhan 26 Ağu 2011 09:04:00

ben gayet başarılı buldum bu taktiği :) sen ne dersin herbirenk?

HerbiRenk 26 Ağu 2011 09:53:00

:)) ben zaten yıllardır uyguluyorum, ama fazlası zararlı baştan söyleyeyim, çünkü karşıdakilerin de empati yapmasını bekleyip üzülüyorsun :S kararında olunca iyidir;)

Aydın Gökhan 26 Ağu 2011 18:13:00

bence baskasından beklememek gerek yoksa daha çook beklerız:)

HerbiRenk 26 Ağu 2011 22:03:00

aynen:)

Blog Listem