• Breaking News

  Kendine Bir Başkası Gibi Bak Bakalım


  ‘’ İngilizler tarihin görmüş olduğu en cesur insanlardır. Ulusumuz bu cesareti sayesinde tarihte önemli yere sahip büyük devletler kurmuş ve birçok milleti uzun yıllar egemenliği altına almıştır. İngilizler bağımsızlığına düşkün insanlardır. Bağımsızlığı tehlikeye düştüğü zaman kimseden korkmaz… İngilizler hile ve yalanı sevmezler. Başkalarını aldatmazlar. Açık sözlüdürler. Doğru bildiklerini söylemekten çekinmezler. Başkalarının haklarına saygılıdırlar. Dostlarına olduğu kadar düşmanlarına da dürüst davranırlar. Çünkü İngilizler doğru olmanın gereğine inanmışlardır.’’

  Okuduğunuz bu metin Türk öğretmen adaylarının önüne konmuş ve ne düşündükleri sorulmuş.
  Öğretmenlerin yanıtı bu kadar da yanlı olunmaz tarzında olmuş hep. Ancak orada İngiliz yerine Türk yazılsa ne derlerdi sizce?

  Oysa bu metin Türk ders kitaplarından alınmış ve Türk yerine İngiliz yazılmıştır. Bu anketlere şaşırtmalı anket deniyormuş.

  İşte böyle düşünerek yani söylediklerimizi başkalarının söylediğini ya da yazdığını düşünerek konuşmak ve yazmak bize biraz daha mantıklı ve ölçülü olmanın yollarını açacaktır. İşte bunu becerebilirsek çok daha ileri gidebiliriz.

  5 yorum:

  HerbiRenk dedi ki...

  empati yapmaktan mı bahsediyoruz?:)

  Aydın Gökhan dedi ki...

  ben gayet başarılı buldum bu taktiği :) sen ne dersin herbirenk?

  HerbiRenk dedi ki...

  :)) ben zaten yıllardır uyguluyorum, ama fazlası zararlı baştan söyleyeyim, çünkü karşıdakilerin de empati yapmasını bekleyip üzülüyorsun :S kararında olunca iyidir;)

  Aydın Gökhan dedi ki...

  bence baskasından beklememek gerek yoksa daha çook beklerız:)

  HerbiRenk dedi ki...

  aynen:)

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel