• Breaking News

  Düşünce Tarzınız Geleceğinizi Belirler


  Son yıllarda psikologların üzerinde durduğu konulardan biri; insanın düşünüş şeklidir. İnsanın bütün davranışları, aldığı kararları etkileyen bu düşünüş şekli uzmanlara göre ikiye ayrılmakta global düşünme tarzı ve lokal düşünme tarzı.

  Global düşünme tarzı, olayın tamamını yani büyük resmi görmek ve üzerine düşünmek. Lokal düşüme tarzı ise daha çok detaylara takılı kalarak düşünmektir.

  Ufak tefek detaylarla başa çıkamayan, sürekli bir şeylerini kaybeden, farklı renk çorap giyip dışarı çıkan, sabah işe giderken hazırlanmaya çalışırken eli ayağına dolaşan birini düşünün. Ama bu kişi, iş vizyon yaratmaya gelince, strateji geliştirmeye gelince, analiz yapmaya gelince rüzgar gibi esen biri. İşte bu kişi global düşünen kişilerin tarifi olarak karşınızda duruyor demektir. Ünlülerden en iyi örnek olarak Albert Einstein verebiliriz. Günlük detaylarla başa çıkamayan Albert Einstein’ın yaklaşımı çok netti; ‘’ Niye bir çorabın eşini bulmak için her sabah zaman harcayayım ki? Aynısını giymem daha iyi. Saçımı taramayla da vakit kaybedeceğime taramam olur biter.’’ Bilindiği üzere Albert Einstein, Beyaz Saray’daki yemek davetine çorapsız ve saçı da her zaman olduğu gibi dağınık bir şekilde katılmıştır. Günlük detaylarda bu kadar başarısız ve umursamaz olan Albert Einstein sıra analiz ve senteze, yaratıcılığa geldiği vakit çok farklı biri olarak karşımıza çıkıyor. Albert Einstein ve türevi insanlar yaşadıkları gerçeklerin bugünkü anlamından ziyade gelecekteki anlamlarına anlamaya çalışırlar. Onlar büyük tabloyu görüp resmin bütününü hakkında konuşurlar.

  Lokal düşünenler ise her türlü detayı görüp değerlendirmeden duramıyorlar. Hayatın günlük gerçeklerini eksiksiz yerine getirmeye çalışırlarken fiziksel gerçekliği hiç kaçırmadan takip ederler. Olayların hiçbir detayını kaçırmadan hafızalarına kaydediyorlar. Lokal düşünenlere verilecek en iyi örnek; İngiliz fotoğrafçı David Bailey’dir. Çevresindekilere aşırı ilgili ve hiçbir detayı kaçırmayan David Bailey bu özelliği sayesinde işinde başarılı olduğunu söylüyor.

  Hangisi daha iyi hangisi daha kötü bunun bir cevabı henüz yok!!!

  Ancak her iki tarz düşünen insanlar da kendine has avantajlar taşıyor. Önemli olan; bu avantajları iyi kullanabilmektir. Nice global düşünenlerden çıkan sanatçıya, kaşife, bilim adamına ihtiyaç olduğu gibi lokal düşünenlerden çıkan doktor, mimar gibi insanlara da ihtiyacımız var…

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel