• Breaking News

  Coca Cola Neden Pepsi 'den Daha Başarılı

  Coca Cola başarılarıyla tezlere, ödevlere, araştırmalara konu olan dünya çapında bir marka. Pepsi de Coca Cola'nın dünyadaki en büyük rakibi. Bu Türkiye'de geçerli bir durum.

  Peki dünyanın en büyük iki markası arasındaki bu sıralama neden değişmiyor?

  Kimi insanlara göre Coca Cola gizli bir formülü var ve bu formül sayesinde daha başarılı, kimi insanlara göre ise yahudilere ait olduğu için lobi ile bu seviyeye geldi.

  Oysa Coca Cola zaman içerisinde uyguladığı stratejileri sayesinde bugün bu konumda. Küreselleşmenin en önemli düşüncelerinden biri olan '' Küreşel düşün, yerel davran. ''ı çok iyi bir şekilde uyguluyor olmasıdır;

  Dünyanın har yerinde kültürlere uyum sağlayarak insanların ilgisini çekiyor ve onların hayatına entegre oluyor. Coca Cola, insanlara bu tadı yaşatan ilk marka oluyor ve insanların damak tadını etkiliyor. Özellikle İslam devletlerinde Ramazan aylarında uyguladığı promosyon sayesinde her sofraya yerleşiyor.

  Bir diğer etken ve Pepsi ile arasındaki farkı yaratan etken; reklam anlayışıdır. Pepsi ünlü insanları kullanarak yıllarca onlara milyon dolarlar verdi ve bu yüzde maliyetini arttırmış oldu. Peki bu strateji işe yaradı mı? Tabiki hayır, En İyi Reklam Gizli Olanıdır yazımda da belirttiğim gibi insanlar artık daha bilinçli ve ünlülerin yazılı senaryoları okuduklarını farkında bu yüzdeb bu strateji artık işe yaramıyor... Coca Cola ise basit ama etkili reklamlarla insanları etkiliyor. Toplumların kültürlerinden faydalanarak onların markasıymış gibi görünüyor ve onların sadık birer müşterisi olmasını sağlıyor...

  1 yorum:

  Adsız dedi ki...

  çok doğru reklam konusunda coca cola daha üstün ve bilinçli davranıyor ....

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel