• Breaking News

  Tanrı Mı İnsanı Yarattı, İnsan Mı Tanrıyı Yarattı

  İnsanlar temel ihtiyaçlarını gidermeye başladıktan sonra sıra soru sormaktaydı. Birçok soru sorulmaya başlandı ve sürekli bir cevap arama yarışına girildi. Bu soruların en önemlisi ve cevabı kolay verilemeyeni varoluş sourusuydu. İnsanlar felsefenin temel taşlarını oturtmaya başlamıştı artık. Düşünüyoru ve kendilerince cevaplar arıyordu.

  Kimileri ilk İslamiyetin peygamber olarak gösterdiği insnlara inanıp bir yaratacısı olduğuna inanırken birçok souryu orada bulabileceğine inanıyordu. Kimileri ise insanın ruhunun sığınma ihtiyacından ötürü tanrıyı yarattığını ve ona taptığını düşünüyordu. Bu dünyayı düşünenler için tanrı yoktu ve ne yaşarlarsa yanlarına kardı. Oysa tanrıya inanlar için bu dünya sadece bir aldatmaydı ve bu dünyanın yalanlarından ne kadar uzak durabilirsen gerçek düünyada o kadar çok mükafata sahip olacaklardı.

  Zaman ilerledikçe onlarca yüzlerce din ortaya atıldı ve sonunda dinsizlik ve tanrısızlık da onlara katıldı. Her din insanlar için sosyal ve faydalı şeyler öneriyor ve sanki birbirinin devamı gibiydiler. Oysa tanrıya ve dine inanmayanlar için tanrı ve din insanların uydurduğu bir şeydi.

  Şimdi sormak gereken soru şu;

  Tanrı Mı İnsanı Yarattı, İnsan Mı Tanrıyı Yarattı?

  Bu soru neden önemli diye sorablirsiniz ama bir düşünceye ortak olmak için gerçekten tarihini bilmek gerekmez mi.

  Tanrısız düşüncenin en büyük savunucusu Darwin'e ait Evrim Teorisi. Tanrıyı destekleyen en büyük düşüncelerde dinlere ait. Darwin'in teorisi düşünüyorumda neredeyse bir tesadüf sonucu ortaya çıkıyoruz; bir atom meydana geliyor ve uzun yıllar süren bir sürezarfından sonra evrimleşe evrimleşe insan halini alıyoruz. Peki ama o atom nasıl meydana geldi? İnsan aklının bile algılamakta sorun yaşadığı bir sistem kendiliğinden meydana gelmiş olması ne kadar makul karşılanabilir ki.. Ve dinler insan dinleri düşünürken kendi çıkarlarına göre onu yorumladıkları için bu çıkardan zarar görenler için o din pek makul sayılmıyor.

  Ben tanrıya inanan biriyim çünkü bunca seye bir sebep gerek diye düşünüyorum ve  bu sebebin tesadüften ibaret olduğuna inanmıyorum. Dine gelince birçok dinin amacı aynı, hangisine inanırsan inan körü körüne inanıp gözlerini kör etmedikten sonra istediğine inan. İster sadece tanrıya inan ister hiçbir şeye inanma ama insan ol yeter...

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel