• Breaking News

  Objektif Olmak

  Objektif olmak sürekli dolanır dillerde.. Ama hep dillerde kalır, nedense bir türlü lazım olduğunda karşımızda olmaz.. Oysa objektif olabilsek, yanlı değil tarafsız düşünsek ve böyle dile getirsek meramımızı çok daha hızlı gelişir ve daha iyi bir durumda oluruz. Her şeyden önce birbirimizi anlar ve birbirimizden neler istediğimizin farkında oluruz ancak bu pek mümkün gözükmüyor..


  Objektif olmak için öncelikle empati kurabilmek ve her şeyden önce kendini bir başkası gibi görüp eleştirmek gerekir. Oysa bizde öyle mi.. İnsanlarımız arabaya binip, şoför koltuğuna oturduğunda yayayla yarışır hale geliyor. Ve karşıdan karşıya geçmek isteyen yayaya izin vermek yerine 'Sen beni nasıl geçersin' dercesine gaza daha da yüklenir. Ancak şoförümüz yaya olduğu bir vakitte ise işler dğişir; kendi yaptığı kabalığın yarısıyla karşılaşınca hemen başlar söylenmeye... Sanki kendisi daha beterini yapmıyormuş gibi…

  Ayrıca objektif olabilmek için tarafsız olmak gerekir ama bu bizde pek mümkün değil.. Peki ama neden?

  Daha 4-5 yaşında kendini takımların çekişmesi arasında buluveriyorsun ve sürekli rakip takımın taraftarları ile tartışmaya onları hakir görmeye alışıyorsun.. Daha sonra siyasetten anlama yaşı geliyor ve karşı parti hiç doğru yapmıyor oluyor senin için.. Çünkü onlar doğru yaparsa senin için işler zorlaşır..
  Objektif olmak mı?
  Eğer şoför koltuğunda bir yaya gibi, yaya durumunda şoför gibi düşünemezsek; eğer rakip partinin doğrusuna sırf doğru olduğu için doğru diyemezsek; rakip takımın sırf renkleri farklı diye başarısız olduğu düşüncesinden kurtulamazsak...Söyler misiniz nasıl objektif olabiliriz biz?

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel