• Breaking News

  Dinler İnsanlık İçin Yararlı Mı Zararlı Mı

  Her insan için din hakkında konuşmak kolay değildir. Çünkü dinler dogmalarla çepeçevre sarmalanmış ve günah silahlarıyla donatılmış. Ve dini kendi çıkarları için kullanan insanların yaptıkları zulümlerden ve zorbalıklardan sonra insanlar artık sadece inanıyor. Neden, niçin ve nasıl soruları olmadan sadece inanıyor. Oysa bir şeye gerçekten inanmak istiyorsan önce en acımasız soruları soracaksın ve bu soruları alt edeceksin ki artık inancını sarsacak bir şey olmayacak ya da inançsızlığını destekleyecek bir nokta olacak.

  Bizim ülkemizde din lafı açılmadan kapanıyor zaten. Bakın birçok tartışma programlarında ben ateistim diyene dindarım diyen ateşlerde yanasın dercesine bakarken, ateist olanda dindara hadi oradan cahil dercesine bakıyor. Oysa birbirleriyle konuşmadan kendi düşüncelerini nasıl akatarabilirler ki.

  Yoksa aktarmak mı istemiyorlar, dindar olan ya yolundan saparsam diye; ateist de ya tanrı varsa diye mi korkuyor acaba...
  Biz tartışmayı bile beceremezken bakın başka yerlerde neler oluyor;
  Günümüzün en ateşli, en bilgili, en polemik sever ateistleri arasında sayılan Christopher Hitchens, Katolik olduğu açıklayan İngiltere'nin eski başkanlarından Tony Blair'a ''Dinlerin insanlık için yararlı mı zaralı mı olduğunu tartışalım'' deyivermiş. Tony Blair da kabul etmiş bu tartışmayı.
  Şimdi düşünüyorum da bizim başbakanımıza ya da cumhurbaşkanımıza böyle bir tartışma teklifi ile gelinse sizce ne cevap verirlerdi?

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel