• Breaking News

  İnsan Tek Eşli Mi Olmalı Çok Eşli Mi?

  Uzun soluklu tartışma konularından biri olan; insan çok eşli mi yoksa tek eşli mi olmalı tartışmasına yeni bir soluk daha geldi. Bu soluğu getiren ise yeni bir kitap; Seks ve Şafak; Modern Cinselliğin Tarih Öncesi Kökenleri.

  Bu kitaba göre, insan doğası çok eşliliğe yatkın ve boşanma oranları da bunun kanıtı. Amerika’da yayımlandığı andan beri çok tartışılan bu yeni soluğun sahipleri olan kitabın yazarları Christopher Ryan ve Cacilda Jetha’ya göre evlilik insanların doğal eğilimine ters düşüyor. Ayrıca yazarlar ‘’Kendi türümüzün gerçek doğasını bastırma eğilimi nedeniyle evlilikler cinsel hayal kırıklıkları, aldatma dürtüsü ve utanç girdabı içinde yok oluyor.’’ diyor.

  Peki bunun nedeni ne?

  Kitaba göre buna sebep olan insanlığın yerleşik hayata geçmiş olması. İnsanlar tarım yapmadan önce avcılık günlerinde herkesin herkesle seks yapabilmesi mümkündü ve çocukların sorumlulukları ise birlikte yaşadıkları gruplara aitti. Millattan önce 8000’li yıllara gelindiğinde insanların yerleşik hayata geçmesiyle erkekler sahip olduklarını bırakmak için hangi çocuğun kendine ait olduğunu bilmek istedi. Kadınlar da üreme özelliklerini hayatta kalmak ve korunma ihtiyaçlarını  karşılamak için kullanmaya başladı. Böylece evlilik ortaya çıktı.

  Kitabın yazarları tek eşliliğin testis boylarından da belli olduğunu iddaa ediyor. Bu iddaaya göre orangutanların cüsselerinin büyük olmasına rağmen testisleri küçük olduğundan tek eşlidir. Erkek şempazeler ise birçok dişi ile birlikte oldukları için büyük testislere sahiptir.

  1 yorum:

  Sishyphos dedi ki...

  Kadın ve erkeğin genetik kodları birbirinden farklıdır. Sosyal antropolojinin epeyce önce kanıtladığına göre ; ilkel avcı-toplayıcı zamanlarımızda ( milyon yıl önce yani) kadın türün yükselmesini sağlamak için mevcut en iyi dölle doğurmayı amaçlarken, erkek herhangi bir durumda türün yok olmasını önleyebilmek için mümkün olduğunca çok döl dağıtıp çok doğurtmayı hedeflemektedir.Bunu şöyle bir değerlendirirsek ve genetik kodun da davranış şekillerimize hakim olduğunu düşünürsek poligaminin insan türüne yakın olması şaşırtıcı bir şey değil.
  Kitabı okumadım, ama ben gibi amatör olarak sosyal antropoloji ile ilgilenen birinin bile bildiği şeyi Amerikayı keşfettik edasında yazıyorsa okumayayım zaten.
  Haa monogamiye dönmemiz mi,din ve ahlak kurumlarının ( devlet diyebiliriz) kontrol sağlama yöntemlerinden biri sayesinde ortaya çıkmıştır.

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel