• Breaking News

  Filmler Sansürsüz Olmalı

  Filmler Türkiye’de aşırı sansüre maruz kalıyor. Bu sansür sadece cinsel öğelerin sansürü olarak düşünülmesin.
  Sigara içmek sansürleniyor, argo kelimeler kullanmak sansürleniyor, maddelerin markaları sansürleniyor… Bu liste böyle uzayıp giderken ardına da yenileri  ekleniyor. Bazılarının nedeni makul kabul edilebilir. Devlet uyguluyor ve bunda bir kutsal amaç var diyebilirsin ama televizyon kanallarının kendilerinin uygulamakta olduğu sansür tamamen absürd geliyor insana.
  Televizyon kanallarında uygulanan sansürler aslında markalardan para koparmak amaçlı. Eğer sen bana reklam parası vermezsen bende senin ismini, cismini, her şeyini sansürlerim diyor açıkça. Hoş, bilenen birçok şeyi sansürleselerde insanlar zaten anlıyor. Ama bu sansür insanın keyfini kaçırıyor. Filmin en heyecanlı yerinde birden televizyonun ortasında, sağında, solunda ya da herhangi bir yerinde buzlanma oluyor. Neden biz onu reklam olarak algılamayalım diye.. Ama kendileri sanal reklam uygulaması adı altında zaten filmin yarısında olur olmadık yerde anlaştıkları firmaların reklamını görüyoruz. Bu da bu işin tamamen duygusal amaçlı olduğunu kanıtlar nitelikte!!!
  Oysa firmalar zaten film yapımcılarıyla anlaşıp reklam karşılığında para olmasa da film için işe yarayacak yardımlarda bulunuyorlar. Bu Amerika’da artık bir sektör olmuş durumda.
  Her şeyden önce gelen bir şey varsa o da; filmlerde bir karenin bile sansürlenmesi o filmin bütünlüğünün bozulduğu anlamına gelir. Bir anlık filmden kopma hipnozdan uyanmak gibi…

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel