• Breaking News

  Bir Büyük Lider; Hitler


  Hitler nefret edilebilecek bir adam belki, ya da faşist olanlar için tapılacak bir adam. Ama Hitler kim ne derse desin bence büyük lider. Çocukluğundan gençliğine, askerliğinden führerliğene kadar farklı olmuş bir adam, Hitler.

  Alman İşçi Partisi katılması ve burada yükselmesi pek zaman almadı. Kısa bir sürede artık Alman İşçi Partisinin lideriydi ve adını daha sonra kısaca NAZİ olaraka anılacak olan Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi olarak değiştirdi.

  Yenilginin altında ezilen bir halkı olan ve Yahudilerin her şeyi ellerinde tuttuğu bir ülkeydi Almanya o yıllar. Hitlerin ilk çıkışı da Almanyayı 1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Versay Antlaşmasının ezikliğini Almanya'nın üzerinden atmak ve Almanya'yı eski günlerine geri döndürmekti. Ancak uzun bir süre destek bulamadı okumuş ve sanatta da ileriydi Almanya yani bilinçliydi Almanya ve iknası zordu. Oyların düşük olması Hitleri durdurmadı darbe teşşebbüsünde bulundu ve başarılı olmayınca yakalanıp hapse atıldı. Burada meşhur Kavgam'ı yazdı. Kavgam bundan sonra NAZİ lerin yol haritası oldu.

  Tabi Hitler ertesi sene hapisten çıktı ve yoluna devam etti. Uzun bir süre çok düşük oylarla götürdüler seçimleri. Ancak Büyük Buhranın çıkması ve Almanya'nın durumunu iyice kötü bir hale gelmesi ve Yahudilerin düzeninin hala sürmesi, gözlerin bu konuda vurgular yapan Hitlere çevrilmesine neden oldu. Durumu kötü olanlar çoğalıyor yani Hitler'in etki alanı artıyordu. Uyanıktı ve bu durumu çok iyi değerlendirmeyi bildi. NAZİ lerin oyları artık yüzde 37di ve parlementoda en çok sandalye artık onlara ait demek oluyordu.

  Reichsadler.svg NSDAP'nin seçimlerdeki durumu
  TarihOyYüzdeReichstag'daki sandalye sayısı
  4 Mayıs 19241,918.36.532
  7 Aralık 1924907.33.014
  20 Mayıs 1928810.12.612
  14 Eylül 19306,409.618.3107
  31 Temmuz 193213,745.837.4230
  6 Kasım 193211,737.033.1196
  5 Mart 193317,277.043.9288
  Hitler artık birahanelerde bir konuşmacı değil Almanya Başbakanıydı. Hitler, iktidara gelmesinin hemen ardından Alman ekonomisinin düzenlemesini hedef almıştır. Gerek I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmasının, gerekse de 1930 yılındaki genel ekonomik buhranın sonucunda Alman ekonomisi ciddi sıkıntılar içindeydi. Yaşanan hiper enflasyon, aşırı boyutlara varan işsizlik ve bunlara bağlı olarak sanayideki kapasite düşüklüğü, Hitler’in izlediği ekonomi politikalarıyla kısa sürede kontrol altına alınmıştır.


  Hitler'in iktidara geldiği 1933 yılını izleyen yıllardaki Alman ekonomisinde gözlenen gelişmeler, çoğu kez Hitler'in olağanüstü başarısı olarak kabul edilir. Hitler'in iktidarın tüm kontrolünü ele geçirmesinin hemen ardından tüm sendikalar kapatılmış, tüm çalışanlar bir "işçi birliği" çatısı altında toplanmış, işçi aidatları, genel bütçeye aktarılmıştır. Ücret artışları ve bunun sonucu olan grev olasılığının kalktığı ekonomide, doğal olarak bir istihdam artışı yaşanmıştır. İşgücü maliyetinin düşmesi ve "iş dünyasındaki barış ve istikrar", işgücü talebini artırmıştır. Teknolojik ve askeri alanlarda büyük yatırımlar yapmıştır.

  Almanyanın ekonomisinin düzelmesi artık Hitler'in dış politikayla daha fazla ilgilenmesi demekti. Ve Hitler artık yeniden doğuyordu. Belki bugün birçok Alman sevmeyebilir O'nu ancak II. Dünya Savaşı kaybedilmeseydi artık O bir ilah olacaktı Almanya için...
  Bir Nazi onun ölümden çok sonra şunu söyler ;

  O bizim gözümüzün içine bakmazdı, gözlerimizi deler geçerdi...

  İşte Hitler böyle bir liderdi, her kesimden insanı etkileyen ve önüne çıkan fırsatları çok iyi kullanan...

  Tabi kendi davasında haklı olması asla yaptığı soykırımı haklı çıkarmaz. Ancak Hitler birahane köşelerinde konuşurken nasıl bir Lider oldu bunu da araştırmak lazım daha sonraki yazımda da bundan bahsedeceğim....

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel