• Breaking News

  2010 Dünya Kupası Skandalı; Almanya - İngiltere Maçı

  Lampard'ın Çizgiyi Geçen Şutu

  27 Haziran 2010 tarihinde Bloemfontein'daki Free State Stadı'nda oynanan Almanya - İngiltere maçı bir skandala imza attı. 4-1 Almanya lehine biten maçın en çok konuşulan konusu Lampard'ın atmış olduğu golün verilmemesiydi..
  Maçın 38. dakikasında Lampard uzaktan çok sert vurdu. Üst direğe çarpan top kalenin içine düştü. Ancak karşılaşmanın hakemi Jorge Larrionda, golü vermedi ve oyunu devam ettirdi. Bu golü verilmiş olsaydı İngiltere durumu 2-2 yapacaktı. Belki de maçın seyri değişecekti ama öyle olmadı ve bu olay 2010 Güney Afrika Dünya Kupası'na skandal olarak kayda geçirildi..
  Ancak kimileri buna ilahi adalette diyebilir çünkü bu olayın aynısı 1966 da hemde finalde yine Almanya-İngiltere maçında Almanya'nın aleyhinde kararla sonuçlanmıştı.
  İşte o olay;
  1966 yılında İngiltere'de düzenlenen Dünya Kupası'nda finale İngiltere ve Almanya yükselmişti. Normal süresi 2-2 biten karşılaşma uzatmalara gitmiş, İngiliz Futbolcu Geoff Hurst'un 98. dakikadaki vuruşu önce üst direğe ardından yere çarpmış ve çizgiyi geçmemişti.
  Ancak final maçının hakemi Tefik Bakhramov golü vererek yıllar boyunca tartışılacak bir karara imza atmıştı. Ardından bir kez daha sahneye çıkan Hurst, durumu 4-2'ye getirerek, hat trick yapmıştı. Bu skandal kararla İngiltere tarihindeki tek dünya kupasını kazandı.
  Ancak bugün ise bu kez de İngilizlerin tartışmalı golü Uruguaylı hakem tarafından verilmedi.

  Hiç yorum yok:

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel