• Breaking News

  Boş Oy Kullanmak Ne Anlama Gelir


  Yıl 1923 tü bu topraklara demokrasi geldiğinde ve artık insanların kendilerini yönetecek insanları seçmeleri istenmişti kendilerinden. Önlerine seçenekler konulmuştu kendisi için en iyisi olanı seçsin diye. Ve bu seçeneklerden biri de boş oy kullanmaktı.
  Boş oy kullanma seçeneğiyle insanlar kimseye oy vermediği düşünürler. Ve tarafsız kaldıkları düşüncesi ile eğer seçilen kişi hata yaparsan kendi vicdanları rahat eder. Ancak günümüzde boş oy kullanmak insanların düşündüğü kadar basit değil. Hatta boş oy atanlara vatan haini bile denir ama onların zaten oyu sayılır. Eğer dikkatle bakarsanız bunu çok rahat anlarsınız. Şimdi TBMM koltuk dağılımına bir bakalım; yüzde 47 alan bir partinin iktidar olması imkansızdır ama baraj nedeni ile boş oylar nedeni ile boş kalan oylar yüzdelere göre dağılır ve 47 yukarı çıkarılır. Zaten yüzde 47 ye karşılık gelen koltuk sayısı 275'nin altında olması lazımken bu sayede 350'lere çıkabiliyor. Yani boş oy demek yine en çok oy alan partiye oy vermek demek tıpkı baraj altında kalan partilere oy vermek gibi...Share/Bookmark

  6 yorum:

  GünCeraN dedi ki...

  Boş oy kullanmakla aynı kapıya çıkan bir de oy kullanmamak var ki, seçimlerde ve referandumlarda 10-15 milyon seçmen oy kullanmıyor. geçersizleri de katınca bunun kimin değirmenini döndürüp fenerini yaktığını söylemeye gerek yok sanırım. 70 milyonun 14 milyonunun yüzde 47 ettiği bir tablo var önümüzde. üstelik 47'nin 53'ten büyük zannedilmesi ve yansıtılması da matematiğe yeni boyut kazandırıyor.

  Aydın Gökhan dedi ki...

  İnsanlar bazen inanmayabiliyor gerçekten demokrasi olmadığına bu yüzden oy kullanmaya bile gitmiyorlar ancak ne olursa olsun eğer hiçbirini istemiyorsan bile meclise girebilecek başka partiye oy ver ki çok seslilik olsun...

  Adsız dedi ki...

  bu konu hakkında o kadar bilgisiz insanlar varki paylasımın dilerim onlara ulasır
  ggk09

  Adsız dedi ki...

  Ben demokrasiye inanamıyorum. İnanmıyorumdan ziyade karşı çıkıyorum demokrasiye. Demokrasi denen şey halkın kendi kendini yönetmesi değil midir a dostlar. Halk nedir avam yani bir toplumdaki ayakları temsil eder. Halklar kapitalist sistemde ayak takımıdır. Zenginleri daha da zenginleştirmek için vardır. Zengin için üretirler zenginler için çalışırlar. Yani köledir. Yani demem o ki ayaklara diyorsun ki sen başı seç. Ayak takımına baş seçtirirsen günümüzdeki Türkiye gibi oluruz. Önce halk yani ayak takımı bilinçlenecek sonra demokrasi gelecek.

  Adsız dedi ki...

  Dcg

  Adsız dedi ki...

  arkadaşlar bunlar hep uydurma gerçekler bu videoda https://www.youtube.com/watch?v=Srbv337oT60

  Blog Listem

  Fashion

  Beauty

  Travel